Idræt og bevægelse for børn og unge med særlige behov

Dyk ned i projekter om børn og unge med særlige behov, og find viden og undervisningsmaterialer til inspiration.

Projekt

FRAME-EX

FRAME-EX projektet undersøger, hvordan Frame Running aktiviteter kan fremme funktionsevne, deltagelse og livskvalitet for børn og unge med moderate til svære funktionsnedsættelser. 

Projekt

Bevægende Idræt – for børn med særlige behov i skole og fritid

Et projekt med fokus på at give børn med særlige behov gode oplevelser med idræt.

Projekt

God Start

FIIBL deltog som evalueringspartner for at undersøge og evaluere Elsass Fondens initiativ God Start.

Undervisningsmateriale

Tilpasset Idræt og Bevægelse i Skolen

Vi har samlet viden og materialer, der klæder dig på til at arbejde med inklusion i skolens idræts- og bevægelsesfællesskaber. 

Viden, materialer og inspiration

Inspiration og værktøjer: Aktiv deltagelse for børn og unge med særlige behov

Hvordan kan danske kommuner understøtte mulighederne for, at børn og unge med bevægelseshandicap kan deltage i fysisk aktivitet, leg og bevægelse? Det kan du få viden og inspiration til her. 

Scroll to Top