Organisering og medarbejdere

Ledelse

Konstitueret centerleder Jens Troelsen

Centerkoordinator Lisbeth Runge Larsen

Styregruppe

Ole Skøtt, Dekan, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Syddansk Universitet

Erik Knudsen, Rektor, University College Lillebælt

Jørgen Povlsen, Institutleder, Institut for Idræt og Biomekanik, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Syddansk Universitet

Kristian Mondrup, Innovationschef, University College Lillebælt

Rådgivende Udvalg

Henrik H. Brandt, Direktør, Idrættens Analyseinstitut

Mikkel Nørtoft Magelund, Leder af Bredde og Motion, Danmarks Idrætsforbund

Heidi Lyng, Arkitekt og Proceskonsulent, Arkitema Architects

Jeanette Fich Jespersen, International Manager, KOMPAN Play Institute

Niels Grinderslev, Afdelingsleder, DGI Lab

Troels Rasmussen, Vicedirektør, DGI

Simon K. Rask, Chefkonsulent, Hjerteforeningen
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medarbejdere

Jens Troelsen

Jens Troelsen

Centerleder, professor

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 6550 3493
JTroelsen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Lisbeth Runge Larsen

Lisbeth Runge Larsen

Centerkoordinator, Adjunkt

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 2381 6462
lrla@ucl.dk
Link til elektronisk visitkort

Lars Breum

Lars Breum

Lektor

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 6550 4468
lbchristiansen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Kristian Munksgaard

Kristian Munksgaard

Adjunkt

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

kfmu@ucl.dk

Mona Have Nielsen

Mona Have Nielsen

Studieadjunkt

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 6550 3441
mhsorensen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Stephan Junggren

Stephan Junggren

Videnskabelig assistent

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.:  9350 7200
sjunggren@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Lise Elkrog Hansen

Lise Elkrog Hansen

Videnskabelig assistent

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 2232 9271
lmhansen@health.sdu.dk

Barsel

Danielle Nørager Johansen

Danielle Nørager Johansen

Videnskabelig assistent

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 2899 3022
djohansen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Lise Sohl Jeppesen

Lise Sohl Jeppesen

Videnskabelig assistent

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 4038 5510
lsjeppesen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Cecilie Dinesen

Cecilie Dinesen

Videnskabelig assistent

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 2889 0995
cdinesen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Jonas Vestergaard Nielsen

Jonas Vestergaard Nielsen

Ph.D. studerende

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 6550 7699
jvestergaard@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Louise Stjerne Knudsen

Louise Stjerne Knudsen

Ph.D. studerende

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 2943 7873
lsknudsen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Søren Smedegaard

Søren Smedegaard

Ph.D. studerende

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.:  6550 7224
ssmedegaard@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

Henrik Taarsted Jørgensen

Henrik Taarsted Jørgensen

Ph.D. studerende

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf.: 8755 3088
hjorgensen@health.sdu.dk
Link til elektronisk visitkort

 

 

 

 

 

 

 

Associerede medarbejdere

 

Jan Toftegaard Støckel, lektor. 

Institut for Idræt og Biomekanik, Active Living
Syddansk Universitet

Tlf. 6550 4071
jtoftegaard@health.sdu.dk

Thomas Bredahl, studielektor og vicestudieleder. 

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf. 6550 4895
tbredahl@health.sdu.dk

Lars Elbæk, lektor og forskningsleder. 

Institut for Idræt og Biomekanik
Syddansk Universitet

Tlf. 6550 3460
lelbaek@health.sdu.dk